Search
Close this search box.

Litanije Srcu Isusovu

“Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!


Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!

Oče nebeski, Bože, smiluj nam se!
Sine, Otkupitelju svijeta, Bože, smiluj nam se!
Duše Sveti, Bože, smiluj nam se!
Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj nam se!

Srce Isusa, Sina Oca vječnoga, smiluj nam se!

Srce Isusovo, u krilu Djevice Majke od Duha Svetoga sazdano,

Srce Isusovo, s Riječju Božjom bitno sjedinjeno,

Srce Isusovo, veličanstva beskrajnoga,

Srce Isusovo, hrame Božji sveti,

Srce Isusovo, šatore Višnjega,

Srce Isusovo, kućo Božja i vrata nebeska,

Srce Isusovo, žarko ognjište ljubavi,

Srce Isusovo, pravde i ljubavi posudo,

Srce Isusovo, kopljem probodeno,

Srce Isusovo, izvore sve utjehe,

Srce Isusovo, živote i uskrsnuće naše,

Srce Isusovo, mire i pomirenje naše,

Srce Isusovo, žrtvo za grijehe,

Srce Isusovo, spasenje onima koji se u Te ufaju,

Srce Isusovo, ufanje onima koji u Tebi umiru,

Srce Isusovo, milino sviju svetih,

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam, Gospodine!

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas, Gospodine!

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se, Gospodine!

R. Isuse krotka i ponizna srca,

O. Učini srca naša po Srcu svome!

Pomolimo se: Svemogući vječni Bože, pogledaj na Srce preljubljenoga Sina svojega i na hvale i zadovoljštine, koje u ime grešnika tebi prikazuje, i njima, koji milosrđe tvoje mole, ti oproštenje udijeli umilostivljen, u ime istoga Sina svojega Isusa Krista koji s tobom živi i kraljuje u vijeke vjekova. O. Amen.

ISUSE BLAGA I PONIZNA SRCA,

UČINI SRCE NAŠE PO SRCU SVOME!

Pomolimo se. Svemogući, vječni Bože, pogledaj na Srce preljubljenog Sina svojega i na hvale i zadovoljštine, koje u ime grešnika Tebi prikazuje, i njima, koji milosrđe Tvoje mole, Ti oproštenje udijeli umilostivljen, u ime istoga Sina svojega Isusa Krista, koji s Tobom živi i kraljuje u vijeke vjekova. 

Amen.

U području vjerskih običaja i pobožnosti, malo je izraza vjere koji osvajaju srca vjernika poput “Litanija Srcu Isusovu”. Ova duboka litanija stoji kao svjedočanstvo zamršene međuigre između povijesti, teologije i ljudske pobožnosti. Udubljivanje u njegovo podrijetlo i evoluciju otkriva zadivljujuće putovanje koje se proteže kroz stoljeća, spajajući duhovni žar i povijesne nijanse.

Značenje i Struktura

Litanija je oblik molitve koji se sastoji od niza kratkih izjava koje se ponavljaju tijekom molitve. U “Litany to the Heart of Jesus”, vjernici izražavaju različite aspekte Božje naravi i kvalitete, ističući milosrđe, ljubav i dobrotu Isusa Krista prema svima. Molitva se često koristi kao sredstvo meditacije i osobne refleksije.

Zanimljivosti

  • Litanije Presvetom Srcu Isusovu sadrže verzije na mnogim jezicima diljem svijeta, što svjedoči o globalnoj popularnosti i dubokoj pobožnosti prema Presvetom Srcu Isusovu.
  • Molitva je često izvođena tijekom posebnih liturgijskih događaja, kao što su svetkovine posvećene Srcu Isusovu ili tijekom mjeseca posvećenog tom srcu (lipanj).
  • Pjevane verzije Litanije Presvetom Srcu Isusovu često su izvođene tijekom liturgijskih slavlja i vjerskih procesija.
  • Molitva naglašava duboko poštovanje i potrebu za Božjom milošću, a vjernici je često koriste kao sredstvo duhovne povezanosti s Bogom.
  • Litanija ne samo da slavi Božju prisutnost i ljubav, već također poziva vjernike na svjesno usmjeravanje svog života prema idealima ljubavi, suosjećanja i milosrđa koje je Isus živio.

Povijest i značaj

Korijeni Litanije Srcu Isusovu nalaze se u prvim danima kršćanstva, kada se počeo oblikovati koncept pobožnosti Srcu Isusovu. No, tek je u kasnom srednjem vijeku ova pobožnost postala značajna zahvaljujući vizionarskim spoznajama svetaca. Među njima se ističu sveta Gertruda Velika (1256. – 1302.) i sveta Margareta Marija Alacoque (1647. – 1690.) kao ključne osobe koje su uvelike pridonijele uspostavi ove pobožnosti.

Sveta Gertruda Velika i procvat pobožnosti

Sveta Gertruda Velika, njemačka benediktinska mističarka, poznata je po svojim dubokim vizijama i spisima usredotočenim na ljubav i suosjećanje Isusa Krista. Njezina su otkrivenja postavila temelje pobožnosti Srcu Isusovu, ističući božansku naklonost koja je izvirala iz Njegova srca. Kroz njezina kontemplativna iskustva počeo se oblikovati koncept litanija, oblika molitve koja se ponavlja.

Sveta Margareta Marija Alacoque i blagdan Srca Isusova

Premotajte se u 17. stoljeće, gdje je sveta Margareta Marija Alacoque, francuska časna sestra Pohođenja, odigrala ključnu ulogu u popularizaciji pobožnosti Srcu Isusovu. U svojim je vizijama primila poruke od samog Krista, naglašavajući potrebu da čovječanstvo prigrli Njegovu bezgraničnu ljubav koju simbolizira Njegovo srce. Ta su otkrića kulminirala ustanovljenjem svetkovine Presvetog Srca Isusova, koja se obilježava u petak nakon Tijelova.

Upletanje povijesti u pobožnost

Litanije, kao oblik molitve za odgovor, razvile su se kao način uključivanja ovih dubokih uvida u tkivo vjerskih praksi. Ove litanije djeluju kao strukturirani zaziv, gdje se kao odgovor ponavljaju specifične osobine Srca Isusova, njegujući duboku vezu između vjernika i božanskog.

Evolucija Litanije

S vremenom su se Litanije Srcu Isusovu razvijale prilagođavajući se promjenjivim potrebama i perspektivama vjernika. Povijesni događaji, poput Tridentskog sabora u 16. stoljeću i reforme Drugog vatikanskog sabora u 20. stoljeću, utjecali su na jezik i kontekst litanija. U svakom ponavljanju, litanije su nastavile sažimati temeljnu poruku Kristove ljubavi i milosrđa, dok su odjekivale među vjernicima različitih razdoblja.

Moderna razmišljanja i nastavak

U suvremenom svijetu, Litanije Srcu Isusovu ostaju cijenjena pobožnost za milijune katolika i drugih kršćanskih denominacija. Nadišao je svoje povijesno podrijetlo i postao bezvremenski izraz vjere, podsjećajući vjernike na vječnu istinu da je Kristovo srce izvor ljubavi, suosjećanja i oprosta.

Zaključak

Litanije Srcu Isusovu stoje kao svjedočanstvo isprepletenosti povijesti i pobožnosti. Od vizionarskih iskustava svetaca poput svete Gertrude Velike i svete Margarete Marije Alacoque do uključivanja u širi vjerski krajolik, ova litanija sažima duboku ljudsku želju za povezivanjem s božanskim. Dok vjernici nastavljaju recitirati njegove stihove, oni sudjeluju u bogatoj tradiciji koja se proteže stoljećima, crpeći zdenac povijesti kako bi hranili svoje duhovno putovanje.

Podijeli s drugima