Search
Close this search box.

Što su Litanije?


Litanije su molitvene formule koje uključuju niz izrečenih molbi ili pohvala upućenih Bogu, Isusu Kristu, Djevici Mariji, anđelima ili svetima. One su sastavni dio kršćanske molitvene tradicije i imaju različite oblike i primjene u različitim kršćanskim denominacija

Riječ “litania” potječe od grčke riječi “λıτανεία,” a znači molitvu ili preklinjanje (poziv u pomoć).  Litanije su oblik molitve sastavljenu od niza prosnih zaziva, a prepoznatljive po tome što svećenik iznosi invokacije, a zajednica odgovara s “moli za nas” ili “smiluj nam se.” Molitva se zaključuje zajedničkim zazivom Božjeg milosrđa. Litanije imaju ispovjedni karakter te se mole kako bi se dobila Božja milost, posebice u teškim vremenima, a mogu biti pjevane ili recitirane. 

Ovaj molitveni obrazac uspostavljen je i prije kršćanstva, budući da su se koristile u izraelskom bogoslužju. Nizove molitvenih zaziva, prošnja ili poklika susrećemo još u starozavjetnoj duhovnosti i liturgiji. Psalam 118. započinje ponavljanjem poklika >>Vječna je ljubav njegova kao odgovora na pozive psalmiste, a Psalam 136. u cijelosti je satkan na taj način, tako da poklik »Vječna je ljubav njegova<< tvori drugi stih svakoga retka. I hvalospjev trojice mladića sročen je u ‘lita- nijskoj formi: sva su stvorenja pozvana na hvalu Bogu poklikom »…blago- slivljajte Gospodina, hvalite i uzvisujte ga dovijeka (Dn 3, 57-88). 

Prve litanije datiraju iz 5. stoljeća, kada su se koristile kao prijelazne pjesme između svećenika i naroda tijekom procesija. Tijekom vremena razvijale su se specifične forme, često sadržeći molitve poput Kyrie Eleison (Gospodine, smiluj se) i Agnus Dei (Jaganjac Božji), koje su postale standardne na misama.

Litanije svih svetih su nastale između VII. i IX. stoljeća, dok su Lauretanske litanije potekle u XII. stoljeću. Tijekom srednjeg vijeka, Litanije svih svetih su se proširile i obuhvatile više od 500 imena svetaca. Godine 1969., prilikom obnove katoličkog kalendara, obnovljene su te litanije, pri čemu su izbačena imena legendarnih svetaca. Danas se mole u različitim kontekstima kao što su vazmena bdijenja, pri podjeli sakramenata krštenja i svetog reda, tijekom redovničkih zavjeta, u procesijama i slično.

Unutar Katoličke Crkve, postoje različite vrste litanija, a neke se koriste tijekom liturgije, dok su druge namijenjene privatnoj molitvi. Primjeri litanija koje se koriste u liturgiji uključuju:

  • Litaniae Lauretanae (litanije Djevici Mariji), 
  • Litaniae Sancti Ioseph (litanije sv. Josipu), 
  • Litaniae Sanctissimi Nominis Iesu (litanije Presvetog Imena Isusova), 
  • Litaniae de Sacratissimo Corde Iesu (litanije Presvetog Srca Isusova) te 
  • Litaniae Sanctorum (litanije Svih svetih). 
  • Litaniae pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Iesu Christi (litanije Presvete Krvi Isusove).

Osim onih koje se koriste u liturgijskim obredima, postoje i privatne litanije kao što su litanije arkanđela Gabrijela ili litanije Svete Rite iz Cascie. Mnoge litanije su također uglazbljene.

Podijeli s drugima