“Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Oče Nebeski, Bože, smiluj mi se!
Sine, Otkupitelju svijeta, Bože, smiluj mi se!
Duše Sveti, Bože, smiluj mi se!
Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj mise!
Sveta Marijo, moli za nas!
Sveta Bogorodice,moli za nas!
Sveta Djevo Djevica, moli za nas!
Majko Kristova, moli za nas!
Majko Crkve, moli za nas!
Majko Božje milosti, moli za nas!
Majko prebistra, moli za nas!
Majko prečista, moli za nas!
Majko neoskvrnjena, moli za nas!
Majko nepovrijeđena, moli za nas!
Majko ljubezna, moli za nas!
Majko divna, moli za nas!
Majko dobroga savjeta, moli za nas!
Majko Stvoriteljeva, moli za nas!
Majko Spasiteljeva, moli za nas!
Djevice premudra, moli za nas!
Djevice časna, moli za nas!
Djevice hvale dostojna, moli za nas!
Djevice moguća, moli za nas!
Djevice milostiva, moli za nas!
Djevice vjerna, moli za nas!
Ogledalo pravde, moli za nas!
Prijestolje mudrosti, moli za nas!
Uzroče naše radosti, moli za nas!
Posudo duhovna, moli za nas!
Posudo poštovana, moli za nas!
Posudo uzorne pobožnosti, moli za nas!
Ružo otajstvena, moli za nas!
Tornju Davidov, moli za nas!
Tornju bjelokosni, moli za nas!
Kućo zlatna, moli za nas!
Škrinjo zavjetna, moli za nas!
Vrata nebeska, moli za nas!
Zvijezdo jutarnja, moli za nas!
Zdravlje bolesnih, moli za nas!
Utočište grješnika, moli za nas!
Utjeho žalosnih, moli za nas!
Pomoćnice kršćana, Moli za nas!
Kraljice anđela, moli za nas!
Kraljice patrijarha, moli za nas!
Kraljice proroka, moli za nas!
Kraljice apostola, moli za nas!
Kraljice mučenika, moli za nas!
Kraljice ispovjedalaca, moli za nas!
Kraljice djevica, moli za nas!
Kraljice svih svetih, moli za nas!
Kraljice bez grijeha istočnog začeta, moli za nas!
Kraljice na nebo uznesena, moli za nas!
Kraljice svete krunice, moli za nas!Kraljice mira, moli za nas!
Kraljice obitelji, moli za nas!
Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta,
oprosti nam Gospodine!
Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta,
usliši nas Gospodine!
Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta,
smiluj nam se Gospodine!
R. Moli za nas sveta Bogorodice!
O. Da dostojni postanemo obećanja Kristovih!
Pomolimo se:
Dopusti nama slugama svojim, molimo te Gospodine Bože, da se neprestano radujemo duševnom i tjelesnom zdravlju i da se slavnim zagovorom Blažene Marije, vazda djevice, izbavimo od sadašnje žalosti i nauživamo vječne radosti!
Po Kristu Gospodinu našemu!
Amen!
Litanije Blažene Djevice Marije, odobrene od strane pape Siksta V. 1587., poznate su i kao Litanije iz Loreta, ili lauretanske litanije. Ovaj naziv dolazi od talijanskog grada Loreta, gdje se prvo poznato mjesto porijekla ovih molitvi nalazi u svetištu Majke Božje Loretske, jednog od najviše čašćenih marijanskih svetišta u svijetu. Papa Ivan XXIII. posjetio je Loretsko svetište prije početka Drugoga vatikanskog sabora kako bi zatražio blagoslov za rad Koncila. Litanije Blažene Djevice Marije molile su se u tom velikom svetištu već od 1558. godine, a najstariji poznati talijanski primjerak Lauretanskih litanija potječe iz 1576. godine.
Struktura i značaj
Lauretanske litanije sastoje se od niza zaziva, iza kojih slijedi odgovor “Moli za nas”. Litanije obuhvaćaju različite naslove i kreposti Blažene Djevice Marije, zazivajući njezin zagovor za potrebe vjernika. Često se čitaju u zajedničkoj ili privatnoj molitvi, osobito tijekom mjeseca svibnja koji je posvećen Mariji.
Litanije naglašavaju ulogu Marije kao posrednice i zagovornice, priznajući njezino posebno mjesto. Uključuje zazive povezane s Marijinim vrlinama, poput “Majko prečista”, “Djevice najrazboritija” i “Sjedište mudrosti”, ističući različite aspekte njezina karaktera i važnosti u kršćanskoj vjeri.
Zanimljivosti
Spas u nevolji
Lauretanske litanije su se kroz povijest molile u kriznim vremenima, tražeći Marijin zagovor za zaštitu i pomoć. Zazivalo se u vrijeme rata, epidemija i prirodnih katastrofa.
Papinska odobrenja
Litanija je dobila odobrenje od nekoliko papa tijekom stoljeća, uključujući papu Siksta V. i papu Klementa VIII. Službeno ju je za javno recitiranje odobrio papa Pio IX 1851.
Ekumenski apel
Dok su litanije primarno povezane s katolicizmom, njihove teme traženja Marijina zagovora i naglašavanja njezinih vrlina imaju odjeka u mnogim kršćanskim denominacijama, pridonoseći ekumenskom dijalogu i pobožnosti.
Glazbene obrade
Lauretanske litanije inspirirale su različite glazbene skladbe renomiranih skladatelja. Ove glazbene postavke obogatile su liturgijsko i pobožno značenje molitve.
Uvrštavanje u krunicu
Litanije su ponekad uvrštene u pobožnost krunice, posebno nakon tradicionalnog skupa od pet desetljeća molitvi Zdravo Marijo.
Povijest i razvoj
Papinske potvrde
Litanije Blažene Djevice Marije, odobrene od strane pape Siksta V. 1587. Papa Ivan XXIII. posjetio je Loretsko svetište prije početka Drugoga vatikanskog sabora kako bi zatražio blagoslov za rad Koncila. Litanije Blažene Djevice Marije molile su se u tom velikom svetištu već od 1558. godine, a najstariji poznati talijanski primjerak Lauretanskih litanija potječe iz 1576. godine.
Jedna od značajnih papinskih potvrda “Lauretanskih litanija” došla je od pape Leona XIII. Godine 1903. podijelio je potpuni oprost onima koji mole litanije nakon krunice tijekom mjeseca listopada koji je posvećen krunici. To je dodatno povećalo popularnost i duhovno značenje litanija.
Povezanost sa svetištem Loreto
Grad Loreto u Italiji postao je odredište hodočašća zbog Svete kuće i njezine povezanosti s Djevicom Marijom. Litanija je postala poznata među hodočasnicima koji su posjećivali svetište Loreto, pridonoseći njezinom širenju u različitim regijama.
Kulturni i umjetnički utjecaj
Lauretanske litanije nisu utjecale samo na molitve nego su inspirirale i brojna umjetnička djela. Slike, skulpture i drugi oblici umjetnosti prikazuju prizore povezane s litanijama, prikazujući različite Marijine naslove i vrline.
Uključivanje u liturgijske knjige
Litanije su tijekom vremena našle svoj put u razne liturgijske knjige, uključujući “Rimski brevijar” i “Rimski misal”. Ovo uključivanje u službene liturgijske tekstove dodatno je učvrstilo njegovo mjesto unutar crkvenih bogoštovnih običaja.
Prijevodi i jezična raznolikost
Kako je litanija stekla popularnost u različitim regijama, prevedena je na brojne jezike. To je osiguralo da katolici diljem svijeta mogu sudjelovati u pobožnosti prema Mariji koristeći se svojim materinjim jezicima.
Uzdizanje do sveopće molitve
Drugi vatikanski sabor (1962.-1965.) istaknuo je važnost aktivnog sudjelovanja laika u liturgiji. Lauretanske litanije ocijenjene su kao prikladna liturgijska formula za javnu i zajedničku molitvu, usklađenu s vizijom Koncila.
Uključivanje u marijanske blagdane
Litanije su često uključene u slavlja u čast Djevice Marije. Tijekom marijanskih blagdana i procesija, recitiraju se litanije kao način da se odaju počast raznim Marijinim naslovima i vrlinama.
Pobožnost izvan katolicizma
“Lauretanske litanije” stekle su priznanje i izvan Katoličke crkve. Cijenili su ga pojedinci iz različitih kršćanskih tradicija zbog svog pjesničkog jezika, pobožnosti prema Mariji i duhovne dubine.
Suvremene pobožne prakse
U novije vrijeme, litanije se nastavljaju recitirati u tradicionalnim oblicima, kao i prilagođene suvremenom bogoslužnom okruženju. Internetski izvori i digitalne platforme omogućile su širu dostupnost, omogućujući pojedincima da se uključe u pobožnost na različite načine.
Simbol Marijine majčinske brige
Litanije obuhvaćaju bit Marijine majčinske brige i uloge zagovornice. Služio je kao izvor utjehe i utjehe za bezbrojne vjernike, jačajući vjeru u Marijinu samilost i zagovorništvo.
Zaključak
Lauretanske litanije predstavljaju važan element katoličke pobožnosti posvećene Blaženoj Djevici Mariji. Ove litanije, odobrene od strane pape Siksta V. 1587. godine, nose naziv po talijanskom gradu Loretu, gdje se nalazi poznato svetište Majke Božje Loretske.
Lauretanske litanije počele su moliti već od 1558. godine u Loretskom svetištu, koje je postalo jedno od najposjećenijih marijanskih svetišta u svijetu.
Najstariji talijanski primjerak Lauretanskih litanija datira iz 1576. godine.
Litanije se često mole tijekom marijanskih mjeseci, poput svibnja, koji je tradicionalno posvećen Blaženoj Djevici Mariji.
Vjernici ih koriste kao sredstvo molitve, a mnogi ih smatraju izrazito snažnim oruđem za povezivanje s Božjom milošću kroz zagovor Marije.
Litanije su sastavljene od niza naslova kojima se slavi i moli zagovor Blažene Djevice Marije. Svaki naslov odražava različite aspekte Marijinog lika, uloge i značaja u kršćanskoj vjeri.
Teološki gledano, litanije potiču vjernike na dublje razumijevanje Marijinih vrlina, te potiču molitelje na razmišljanje o njezinoj ulozi u Božjem planu spasenja.
Papa Ivan XXIII. posjetio je Loretsko svetište prije Drugoga vatikanskog sabora kako bi isprosio blagoslov za rad Koncila, što dodatno naglašava važnost ovih litanija u Crkvi.
Lauretanske litanije često se koriste u procesijama i posebnim marijanskim pobožnostima diljem katoličkog svijeta.
Lauretanske litanije predstavljaju snažno sredstvo duhovnog izraza i povezanosti vjernika s marijanskom pobožnošću, istovremeno potičući na razmišljanje o dubljim teološkim aspektima vjere.
Lauretanske litanije ostaju svjedočanstvo trajne pobožnosti prema Blaženoj Djevici Mariji u katoličkoj tradiciji. Njegovo povijesno putovanje, od srednjeg vijeka do danas, odražava duboku duhovnu povezanost vjernika s Marijom kao uzorom vjere i izvorom smjernice i utjehe.