“Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Oče Nebeski, Bože, smiluj mi se!
Sine, Otkupitelju svijeta, Bože, smiluj mi se!
Duše Sveti, Bože, smiluj mi se!
Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj mise!
Isuse, blaga i ponizna Srca, – Učini srce moje po Srcu Svome!
Od želje da budemo poštovani – oslobodi me, Isuse!
Od želje da budemo voljeni
Od želje da budemo slavljeni
Od želje da budemo hvaljeni
Od želje da budemo voljeni više od drugih
Od želje da nas pitaju za savjet
Od želje da budemo priznati
Od želje da budemo omiljeni
Od straha da ne budemo poniženi
Od straha da ne budemo prezreni
Od straha da ne budemo prekoreni
Od straha da ne budemo oklevetani
Od straha da ne budemo zaboravljeni
Od straha da ne budemo ismijani
Od straha da ne budemo osumnjičeni
Od straha da nam ne nanesu nepravdu
Da drugi budu voljeni više od nas – Isuse, daj mi milost da to želim!
Da drugi budu poštovani više od nas
Da drugi budu izabrani, a mi ostavljeni po strani
Da drugi budu hvaljeni, a mi nezapaženi
Da u očima svijeta drugi mogu rasti, a mi se smanjivati
Da drugi imaju prednost pred nama u svemu
Da drugi postanu svetiji od nas, a da mi postanemo sveti koliko ti želiš
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam, Gospodine!
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas, Gospodine!
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se, Gospodine!
Pomolimo se:
Gospodine Isuse Kriste, koji si kazao: ”Ištite i primit ćete, tražite i naći ćete, kucajte i otvorit će vam se!”, daj nam, molimo Te, Božansku Svoju ljubav, da Te svim srcem, ustima i djelima ljubimo i nikada Te hvaliti ne prestanemo. Daj nam, Gospodine, da se Tvoga svetoga imena bojimo i ujedno ga uvijek ljubimo, jer nikada ne prestaješ ravnati one koje u Svojoj ljubavi utvrđuješ.
Koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova.
Amen.
U svijetu kojim često dominiraju samopromicanje i osobne ambicije, Litanije poniznosti pojavljuju se kao svjetionik izuzetne duhovne mudrosti. Ova moćna molitva, koju njeguju mnogi u različitim vjerskim tradicijama, nudi dubok uvid u bit poniznosti i njezin transformativni učinak na ljudske živote. Sa svojim korijenima koji sežu kroz stoljeća religiozne tradicije, Litanije poniznosti nastavljaju odjekivati pojedinci koji traže put do istinskog samootkrića i transcendencije.
Pogled u Litaniju o Podrijetlu Poniznosti
Litanije poniznosti poetična je molitva koja artikulira iskrenu čežnju za poniznošću, dok se istovremeno bavi ljudskom sklonošću prema ponosu i samoživosti. Dok se molitva često povezuje s katoličkom tradicijom, njezini osjećaji odjekuju kod ljudi iz različitih duhovnih sredina.
Porijeklo litanija poniznosti može se pratiti unatrag do ranog 20. stoljeća. Molitva se naširoko pripisuje kardinalu Rafaelu Merryju del Valu, koji je služio kao državni tajnik pape Pija X. Rođen u plemićkoj španjolskoj obitelji, životni put Merryja del Vala neočekivano se okrenuo kada je prihvatio život pun religiozne predanosti. Njegova su iskustva vjerojatno odigrala ulogu u oblikovanju duboke poniznosti izražene u litanijama.
Struktura Litanije
Litanije poniznosti strukturirane su s nizom molbi koje priznaju ljudsku borbu između želje za priznanjem i čežnje za samozatajenjem. Svaki redak poziva na duboko razmišljanje o složenosti ljudskog ega. Evo detaljnijeg pogleda na neke od njegovih najdirljivijih stihova:
“Od želje da budem cijenjen, oslobodi me, Isuse.”
“Od želje da budem ljubljen, oslobodi me, Isuse.”
“Od želje da budem uzvišen, oslobodi me, Isuse.”
Ovi početni stihovi postavljaju temelj za molitvenu temu traženja oslobođenja od težnje za vanjskim potvrđivanjem. Pozivaju nas da razmišljamo o istinskoj vrijednosti poniznosti u odnosu na priznanja.
Duboka psihologija poniznosti
Izvan svog religioznog konteksta, Litanija poniznosti odjekuje modernim psihološkim načelima. Istraživanja pokazuju da prakticiranje poniznosti može dovesti do boljeg blagostanja, poboljšanih odnosa i točnije samosvijesti. Psiholozi ističu da poniznost uključuje prepoznavanje naših ograničenja i vrednovanje tuđe perspektive – praksa koja je u skladu s duhom litanije.
Poniznost u kulturi samopromocije
U doba u kojem nas društveni mediji često potiču da prikažemo svoje živote kroz pažljivo odabrane filtere, Litanija poniznosti stoji kao snažan kontrapunkt. Njegova nas učenja nadahnjuju da prihvatimo poniznost pred kulturom koja često veliča samopromociju i težnju za slavom. Priznavanjem svoje ranjivosti i otpuštanjem potrebe za stalnim potvrđivanjem, možemo pronaći slobodu od okova ega.
Trajna relevantnost
Trajna važnost Litanija poniznosti leži u njezinoj univerzalnosti. Bez obzira na nečije vjersko podrijetlo, molitva sažima temeljnu istinu o ljudskom stanju – putovanje prema poniznosti je putovanje prema samootkrivanju, suosjećanju i međusobnoj povezanosti. Dok razmišljamo o njegovim riječima i internaliziramo njegovu poruku, krećemo na izvanredno putovanje samonadilaženja.
U svijetu koji često nagrađuje najglasnije glasove i najhrabrija djela, Litanija poniznosti poziva nas da istražimo transformativnu moć tihe introspekcije i autentične nesebičnosti. Ponizno tražeći da se odvojimo od vlastitih želja za priznanjem i uspjehom, otvaramo se dubljem razumijevanju onoga što znači biti istinski čovjek.
U tihom recitiranju Litanija poniznosti otkrivamo duboki paradoks: da otpuštanjem vlastitih želja nalazimo bogatstvo i puninu života koji nadilazi ograničenja ega. Uistinu, ova vječna molitva služi kao nadahnjujući vodič na izvanrednom putu prema samootkrivanju i istinskoj poniznosti.