“Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Oče nebeski, Bože, smiluj nam se!
Sine, otkupitelja svijeta, Bože, smiluj nam se!
Duše Sveti, Bože, smiluj nam se!
Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj nam se!
Sveta Marijo, moli za nas!
Sveti Josipe, moli za nas!
Slavni porode Davidov, moli za nas!
Svjetlosti patrijarha, moli za nas!
Zaručniče Bogorodice, moli za nas!
Stidljivi čuvaru Djevice, moli za nas!
Hranitelju Sina Božjega, moli za nas!
Brižni Branitelju Kristov, moli za nas!
Glavaru slavne obitelji, moli za nas!
Josipe pravedni, moli za nas!
Josipe prečisti, moli za nas!
Josipe premudri, moli za nas!
Josipe jaki, moli za nas!
Josipe poslušni, moli za nas!
Josipe vjerni, moli za nas!
Ogledalo strpljivosti, moli za nas!
Ljubitelju siromaštva, moli za nas!
Uzore radnika, moli za nas!
Uresu domaćega života, moli za nas!
Čuvaru djevica, moli za nas!
Potporo obitelji, moli za nas!
Utjeho bijednih, moli za nas!
Ufanje bolesnih, moli za nas!
Zaštitniče umirućih, moli za nas!
Strahu zlih duhova, moli za nas!
Pokrovitelju svete Crkve, moli za nas!
Zaštitniče Hrvatske, moli za nas!
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam Gospodine!
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas Gospodine!
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se!
Predmolitelj: Postavio ga je gospodarom doma svojega.
Narod: I poglavarom svega imanja svojega.
Pomolimo se:
Bože, koji si se neiskazanom providnosti udostojao izabrati blaženoga Josipa za zaručnika presvetoj Majci svojoj, daj, molimo, da koga kao pokrovitelja častimo na zemlji, zavrijedimo imati zagovornikom na nebu.
Koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova.
Amen.
Litanije sv. Josipu su časne litanije posvećene svetom Josipu, stoje kao značajan kamen temeljac u kršćanstvu. S podrijetlom duboko ukorijenjenim u povijesnom razvoju liturgijskih praksi, ove litanije zauzimaju drago mjesto u srcima vjernika koji traže zagovor svetog Josipa, zemaljskog oca Isusa i muža Djevice Marije.
Kao molitveni oblik koji odzvanja kroz stoljeća vjere, Litanije sv. Josipu sažimaju vrline, značaj i višestruku ulogu svetog Josipa u katoličkoj tradiciji. Ova je litanija putovala kroz vrijeme, oblikujući duhovna putovanja bezbrojnih poklonika, istovremeno odražavajući rastuće razumijevanje važnosti svetog Josipa u životu Crkve. Udubljivanje u njezin povijesni kontekst i duhovno značenje pruža uvid u duboku pobožnost i povezanost koju su vjernici kroz ovu dirljivu litaniju održavali sa svetim Josipom.
Značenje i Sadržaj
Litanije sv. Josipu sastoje se od niza naslova i molitvenih zahtjeva upućenih svetom Josipu. Svaki naslov započinje s “Sv. Josipe, moli za nas.” Nakon toga slijedi određena titula ili atribut sv. Josipa, poput “Zaručniče Djevice Marije” ili “Zaštitniče svete Crkve”. Molitva zatim završava s “Moli za nas” ili “Ispuni nas svojim blagoslovima”. Ovi naslovi i molitveni zahtjevi predstavljaju različite aspekte svetog Josipa i traže njegov zagovor za vjernike.
Povijesni značaj
Litanije sv. Josipu imaju duboko povijesno i duhovno značenje u katoličkoj tradiciji. To je litanija zaziva i prošnji svetom Josipu, Isusovom zemaljskom ocu i zaručniku Djevice Marije. Litanije su molitveni oblik koji se sastoji od niza naslova ili atributa sveca, iza kojih se ponavlja izraz “moli za nas”. Ovaj format omogućuje vjernicima razmišljanje o različitim aspektima života, vrlinama i ulozi svetog Josipa u kršćanskoj vjeri.
Podrijetlo i razvoj
Porijeklo “Litanija sv. Josipu” može se pratiti u široj praksi molitve litanija u Katoličkoj Crkvi. Molitve u litanijama su oblik molitve za odaziv, gdje zajednica odgovara na svaki zaziv određenim izrazom, često “moli za nas”. Ove se litanijske molitve stoljećima koriste kao način zazivanja zagovora svetaca i traženja njihove pomoći u raznim aspektima života.
Specifične litanije posvećene svetom Josipu vjerojatno su se pojavile tijekom vremena kako je pobožnost prema njemu rasla unutar Crkve. Kult svetog Josipa postao je istaknut u kasnom srednjem vijeku, a do 16. stoljeća litanije su vjerojatno bile dobro uspostavljene kao dio privatnih i javnih pobožnosti. Tijekom stoljeća, litanije su se usavršavale i mijenjale, odražavajući evoluirajuće razumijevanje uloge i značaja svetog Josipa unutar katoličke vjere.
Priznanje i Papinska pobožnost
Značenje litanija istaknuo je papa Pio IX., koji je 8. prosinca 1870. svetoga Josipa službeno proglasio zaštitnikom sveopće Crkve. To papinsko priznanje dodatno je uzdiglo štovanje svetoga Josipa i upotrebu molitava poput Litanija sv. Josipu. Litanije su postale način na koji vjernici traže zagovor svetoga Josipa i zaštitu za Crkvu u cjelini.
Moderna pobožnost
U novije vrijeme Litanije sv. Josipu ponovno su stekle popularnost, osobito tijekom Godine svetog Josipa koju je proglasio papa Franjo 2020. Ove posebne godine obilježena je 150. obljetnica proglašenja svetog Josipa zaštitnikom sveopće Crkve. Litanije su se recitirale i pjevale u crkvama diljem svijeta, potičući dublju pobožnost svetom Josipu i veće razumijevanje njegovih vrlina.
Zaključak
Litanije sv. Josipu imaju bogatu povijesnu pozadinu, a potječu iz šire litanijske molitvene tradicije Katoličke Crkve. Kroz stoljeća je vjernicima služio kao snažan način da se povežu s krepostima i zagovorom svetog Josipa, tražeći njegovo vodstvo, zaštitu i blagoslove u svojim životima. Kako pobožnost svetom Josipu nastavlja napredovati, litanije ostaju cijenjeni aspekt katoličkog štovanja, omogućujući vjernicima da izraze svoju vjeru i traže pomoć svetog Josipa na svom duhovnom putovanju.