Search
Close this search box.

Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca: Vaš vodič kroz duhovnu borbu

Molitva sv Mihaelu arkanđelu

“Sveti Mihaele arkanđele, brani nas u boju; protiv pakosti i zasjeda đavolskih budi nam zaklon. Neka mu zapovijedi Bog, ponizno molimo: Ti, vojvodo vojske nebeske, Sotonu i druge zle duhove, koji svijetom obilaze na propast duša, božanskom jakošću u pakao strovali. Amen.”

Podijeli molitvu s drugima:

Prilagođene Social Sharing Ikone

Kako je nastala molitva svetom Mihaelu Arkanđelu

Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca je neraskidivo povezana sa molitvom svetom Mihaelu Arkanđelu. Priča o tome kako je nastala Molitva svetom Mihaelu Arkanđelu objavljena je u časopisu Ephemerides Liturgicae 1955. godine i ide ovako: Jednog jutra, veliki papa Lav XIII. slavio je svetu misu, nakon čega je ostao za drugu misu kao znak zahvalnosti, kako je to običavao činiti. Naglo je uspravio glavu i uperio svoj pogled prema nečemu iznad glave svećenika. Gledao je nepomično, bez treptaja oka, izgledajući prestravljenim i zapanjenim, dok su mu se boja i crte lica mijenjali. Dogodilo se nešto neobično, nešto veliko. Na kraju, kad se vratio u svoje obično stanje, udario je rukom i ustao. Krenuo je prema svojoj radnoj sobi, a članovi kućanstva su ga zabrinuto pratili i pitali: “Sveti Oče, osjećate li se dobro? Trebate li nešto?” Papa Lav XIII. odgovorio je: “Ništa, ništa.” Pola sata kasnije pozvao je tajnika Kongregacije za obrede i predao mu komad papira s naredbom da ga tiska i dostavi svim biskupima svijeta.

Što se nalazilo na tom komadu papira? To je bila Molitva svetom Mihaelu Arkanđelu, koju danas molimo zajedno s vjernicima na kraju mise, s molitvenicom Gospi i gorljivim zazivom Knezu nebeskih četa, moleći Boga da Sotonu baci u pakao. Da bismo potvrdili ovu priču o. Pechenina, imamo i autoritativno svjedočanstvo kardinala Nasallija Rocca u njegovoj Pastirskoj poslanici za korizmu iz 1964. godine. Kardinal Rocco piše: “Papa Lav je imao viđenje zlih duhova kako se okupljaju oko Vječnog grada (Rima), a iz tog iskustva je proizašla molitva koju je želio da cijela Crkva moli. Papa ju je molio snažnim i drhtavim glasom, a mnogi smo je puta slušali u Vatikanskoj bazilici. Nije samo to, već je vlastitom rukom napisao poseban egzorcizam koji se nalazi u Rimskom obredniku (izdanje 1954., naslov XII., poglavlje III.). Preporučivao je biskupima i svećenicima da ga često mole u svojim biskupijama i župama. Papa ju je često molio tijekom dana.”

Riječi svetog Ivana Pavla II o molitvi sv Mihaelu

“Papa Veliki je 1987. godine u svetištu svetog Mihaela arhanđela na Brdu Gargano pozvao sve da mole ovu dragocjenu molitvu kako bi dobili pomoć u svojoj borbi protiv sila tama i duhova ovoga svijeta. Izjavio je: ‘Demon još uvijek živi i djeluje u svijetu.’ Također, 1994. godine potaknuo je kršćane da i dalje nastave moliti ovu molitvu, naglašavajući: ‘Neka vas ova molitva ojača u duhovnom boju, kao što je opisano u Knjizi Otkrivenja, gdje nam je prikazan sveti Mihael arhanđel (Otk 12,7).’ Papa Lav XIII., koji je uveo ovu posebnu molitvu svetom Mihaelu u čitavu Crkvu, sigurno je imao na umu tu sliku kada ju je uveo. Iako se ova molitva možda više ne izgovara na kraju euharistijskog slavlja, pozivam sve da je ne zaborave i da je mole kako bi dobili pomoć u svojoj borbi protiv sila tama i duhova ovoga svijeta.”

Molitve koju je blaženi kardinal Alojzije Stepinac svakodnevno molio

“Molitvu svetom Mihaelu Arkanđelu koju blaženi kardinal Alojzije Stepinac je svakodnevno molio, zabilježio je župnik Josip Vraneković u svom dnevniku, a ovo su kardinalove riječi o toj molitvi: ‘Gledajući sve što se događa kod nas i u svijetu, uvjeren sam da se to ne događa bez posebne prisutnosti đavla. (Danas tako govorim i preporučam svakom svećeniku koji me posjeti.) Zbog toga, svako jutro čim ustanem, obučem se i prva stvar koju učinim je da izmolim egzorcizam Leona XIII. Svaki dan to činim od vremena Drugog svjetskog rata, kad me jedan njemački svećenik upozorio na to. Rekao mi je da na vjeronauk nije mogao utjecati na djecu jer su ih nacisti duboko pokvarili. Bili su nemirni, vikali, galamili i tukli se. ‘Prije nego što sam ponovno došao među njih’, rekao je taj svećenik, ‘izmolio sam egzorcizam. I čudno, bili su tog puta mirni kao ovce. Od tada sam svaki dan molio egzorcizam – i bilo je dobro.” Kad mi je taj svećenik to podijelio, odlučio sam također moliti egzorcizam svakodnevno. Samo sam ga jednom zaboravio, a to je bilo baš onog jutra u Lepoglavi, istog dana kada se nesretni svećenik objesio. Stoga Vam preporučujem da također svakodnevno molite ovu molitvu.” 

Blaženi kardinal Alojzije Stepinac svakodnevno je prakticirao osobni egzorcizam. Svako jutro i veče, posvećivao je vrijeme molitvi protiv Sotone, koristeći Egzorcizam pape Leona XIII., koji je prilagodio svojim potrebama te je molio i sljedeću molitvu:

Molitva zaštite od Zloga

Ҡ U ime Boga Oca,

† U ime Boga Sina,

† U ime Boga Duha Svetoga,

† U ime Isusa Krista, jedinoga Gospodara i Spasitelja našega,

† U ime Preblažene Djevice Marije, Njegove i naše Majke:

zapovijedam ti, Sotono, i svaki oholi, lakomi i bludni duše, duše srdžbe, mržnje i svake zle volje; duše tjeskobe, straha, malodušnosti i očaja; duše laži, prijevare, zavisti i ljubomore i svakog drugog zla, da odstupiš od mene (od ove kuće, od moje obitelji, od ovog skupa, od ove zajednice, od moje župe, od moje biskupije, od moga naroda, od te i te (ime) osobe, od cijeloga svijeta, itd.) i dadeš mjesto Duhu Svetomu Utješitelju! (križajući se križem † na sve četiri strane): Evo križa Gospodnjega, bježite stranke protivnikove, pobijedio je lav iz plemena Judina, korijen Davidov, aleluja!

(i poljubi Križ) “

Blaženi Alojzije Stepinac: Život i nasljeđe

Blaženi Alojzije Stepinac, koji će vjerojatno uskoro biti proglašen svetim, ostavio je neizbrisiv trag u povijesti katoličke Crkve i Hrvatske. Njegova hrabrost, odanost vjeri i borba za ljudska prava čine ga izvanrednom figurom koja inspirira mnoge vjernike diljem svijeta.

Alojzije Stepinac rođen je 8. svibnja 1898. godine u selu Krašiću u Hrvatskoj. Bio je sin seljaka, a njegova obitelj bila je duboko vjernička. Nakon završetka srednje škole, Stepinac je otišao na studij teologije u Zagreb i Innsbruck, gdje je završio 1924. godine. Postao je svećenik te je brzo napredovao u crkvenoj hijerarhiji.

Godine 1934. postao je pomoćni biskup zagrebački, a zatim 1937. glavni nadbiskup. Njegov pastoralni rad bio je usmjeren na jačanje vjere i moralnog integriteta svojih vjernika. Tijekom Drugog svjetskog rata i nakon njega, suočavao se s velikim izazovima.

Najteži period u Stepinčevom životu bio je tijekom Drugog svjetskog rata kada je Hrvatska bila pod vlašću nacističke Njemačke i ustaškog režima. Stepinac se hrabro suprotstavljao ustaškom režimu i osuđivao njihove zločine protiv Židova i Srba. Aktivno je sudjelovao u spašavanju Židova i drugih žrtava nacističkog režima te je odlučno stao u obranu ljudskih prava.

Nakon rata, Stepinac je suočen s komunističkim režimom u Jugoslaviji. Bio je optužen za kolaboraciju s ustaškim vlastima, no mnogi vjeruju da su te optužbe bile politički motivirane. Stepinac je odbio napustiti svoju pastirsku dužnost i ostao vjeran svojim uvjerenjima, zbog čega je proveo pet godina u kućnom pritvoru.

Alojzije Stepinac umro je 1960. godine, ali njegova borba za ljudska prava i vjersku slobodu ostavila je dubok pečat. Nakon što je 1998. godine proglašen blaženim, mnogi su ga vidjeli kao simbol hrabrosti i odanosti vjeri.

Danas se blaženi Alojzije Stepinac smatra zaštitnikom Hrvatske te je cijenjen u katoličkoj Crkvi i širom svijeta. Njegov život i djelo podsjećaju nas na važnost borbe za pravdu, ljudska prava i vjersku slobodu te nas potiču da budemo hrabri i odani svojim vjerovanjima u svim okolnostima.

Blaženi Alojzije Stepinac ostavlja nasljedstvo hrabrosti i odanosti vjeri koje će inspirirati buduće generacije vjernika da se bore za pravdu i ljubav prema bližnjem.

Analiza molitve svetom Mihaelu Arkanđelu

Molitva je izraz dubokog duhovnog kontakta i komunikacije s višim silama ili Bogom te se često koristi kao način izražavanja vlastitih misli, želja i potreba pred Božjom prisutnošću. Molitva je posvećena svetom Mihaelu arkanđelu. Mihael je jedan od najpoznatijih anđela u kršćanskoj tradiciji, poznat po svojoj ulozi u borbi protiv zla i zaštiti vjernika. U ovoj molitvi vjernici se obraćaju Mihaelu kao zaštitniku i traže njegovu pomoć u duhovnom boju.

Početak molitve: Molitva započinje riječima “Sveti Mihaele arkanđele, čuvaj nas u boju…” Ovaj početak jasno izražava svrhu molitve – traženje zaštite od svetog Mihaela tijekom duhovne borbe.

Zaštita i boj protiv zla: Molitva dalje izražava potrebu za Mihaelovom zaštitom tijekom duhovne borbe protiv sila zla. To se odražava u riječima “čuvaj nas u boju…” Ovdje vjernici prepoznaju da su izloženi duhovnim izazovima i napadima, te se obraćaju svetom Mihaelu za pomoć u očuvanju svoje vjere i duhovne čvrstoće.

Poziv na svetog Mihaela: Molitva poziva svetog Mihaela da bude prisutan i aktivno sudjeluje u duhovnoj borbi vjernika. To se vidi u izrazima “Sveti Mihaele arkanđele, brani nas u boju…” i “protiv zlih duhova iz pakla”. Ovdje se ističe vjerovanje u Mihaelovu moć i sposobnost da zaštiti vjernike od negativnih utjecaja.

Spominjanje drugih svetaca: U nekim verzijama ove molitve, možete pronaći i spomen drugih svetaca, poput svetog Ivan Krstitelja, svetog Josipa i drugih, koji se također pozivaju za pomoć i zaštitu.

Zaključak molitve: Molitva završava s riječima “Da bi nas Gospodin krotio, molimo Ga.” Ovime se izražava ponizna predanost Bogu i traži Božja prisutnost i pomoć u duhovnoj borbi.

Općenito, ova molitva svetom Mihaelu arkanđelu reflektira vjernikovu potrebu za duhovnom zaštitom i snagom tijekom suočavanja s izazovima i negativnim silama u svijetu. Pozivanje na svetog Mihaela kao borca protiv zla i zaštitnika vjernika pomaže vjernicima osjećati se manje ranjivima i snažnijima u svojoj vjeri. Molitva također izražava duboku vjeru u Božju moć i pomoć u svim aspektima života.

Analiza molitve Zaštita od zla

Ova molitva zaštite od Zloga izražava želju vjernika da budu zaštićeni od negativnih sila i utjecaja. Sada ćemo analizirati ovu molitvu korak po korak:

Invokacija Svetog Trojstva: Molitva počinje pozivom na Svetu Trojicu – Boga Oca, Boga Sina i Boga Duha Svetoga. Ovo je uobičajeni kršćanski oblik početka molitve, koji naglašava vjerovanje u Trojstvo.

Poziv na Isusa Krista i Blaženu Djevicu Mariju: Ovdje se posebno spominje Isus Krist, kao jedini Gospodar i Spasitelj, te Blažena Djevica Marija, majka Isusa i Majka Crkve. Pozivanje na Isusa i Mariju ukazuje na vjerovanje u njihovu moć i ulogu u zaštiti vjernika.

Zapovijed Sotoni i zlim dušama: U središtu molitve je zapovijed Sotoni i zlim dušama da se povuku od vjernika. Ovdje se spominju različite negativne duhovne sile kao što su oholost, lakomost, blud, srdžba, mržnja, zavist, i druge. Ova zapovijed izražava vjerovanje u nadmoć Božje moći nad zlim silama.

Traženje Duha Svetoga: Nakon što su zle duše pozvane da odu, traži se da Duh Sveti Utješitelj zauzme njihovo mjesto. To ukazuje na želju vjernika da budu ispunjeni Duhom Svetim, koji se smatra zaštitnikom i vodičem.

Pozivanje na Kristov križ: Molitva završava pozivom na Kristov križ i njegovo pobjedničko djelovanje. Križ se smatra simbolom pobjede nad zlom, a pozivanje na njega ima za cilj ojačati vjeru vjernika u Božju moć.

Ova molitva naglašava vjerovanje u moć i zaštitu Božju, Isusa Krista i Duh Sveti. Također izražava želju za odbacivanjem negativnih sila i zamjenom njihovog utjecaja Duhom Svetim. Korištenje križa kao simbola pobjede nad zlom dodatno podcrtava ovu poruku. Ova molitva može biti sredstvo utjehe i snage za vjernike koji se osjećaju izloženi duhovnim napadima ili izazovima.

Značaj molitvi egzorcizma: vodič kroz duhovnu borbu

Molitve egzorcizma, poput molitve svetom Mihaelu arkanđelu i molitve zaštite od Zloga, imaju izuzetno važan značaj u vođenju vjernika kroz duhovnu borbu. Evo kako se te molitve mogu smatrati vodičem kroz ovu duhovnu borbu:

Zaštita od zla i negativnih sila: Molitve egzorcizma pružaju vjernicima zaštitu od zlih duhova i negativnih sila. One služe kao svojevrsni štit koji pomaže odbiti duhovne napade i izazove koji se mogu pojaviti u životu. Kroz te molitve, vjernici traže Božju prisutnost i zaštitu kako bi ostali duhovno čvrsti i nepokolebljivi.

Pozivanje na svetog Mihaela arkanđela: Molitva svetom Mihaelu arkanđelu posebno je značajna jer se sveti Mihael često smatra zaštitnikom i borcem protiv zla. Pozivanje na njega u molitvi osnažuje vjernike vjerom u njegovu moć i ulogu u borbi protiv negativnih sila. On se doživljava kao moćan saveznik u duhovnoj borbi.

Podsjećanje na vjerovanje u Trojstvo: Mnoge od ovih molitava počinju pozivom na Svetu Trojicu, što naglašava vjernikovo vjerovanje u Oca, Sina i Duha Svetoga. To vjernike podsjeća na kršćansku vjeru u jednog Boga u tri osobe te da je Božja prisutnost i moć ključna u duhovnoj borbi.

Pomoć u očuvanju duhovnog mira: Molitve egzorcizma također pomažu vjernicima u očuvanju duhovnog mira. U suvremenom svijetu, gdje se suočavamo s raznim izazovima i negativnostima, ove molitve pružaju duhovni oslonac. One potiču unutarnji mir i povjerenje u Božju prisutnost, što pomaže vjernicima da se nosite s životnim teškoćama.

Zajedništvo i solidarnost u vjeri: Molitve egzorcizma često se mole u zajednici, bilo u obitelji, crkvi ili vjerskoj zajednici. Ovo zajedničko moljenje jača osjećaj zajedništva i solidarnosti među vjernicima. Kroz zajedničku molitvu, vjernici dijele svoju vjeru i potrebu za zaštitom od zla, što može biti izuzetno ohrabrujuće i osnažujuće.

Pouka o duhovnom sukobu: Molitve egzorcizma podsjećaju vjernike na postojanje duhovnog sukoba između dobra i zla. One ih potiču da budu svjesni svoje vlastite duhovne borbe i da budu spremni suprotstaviti se negativnim silama. To ih uči kako se nositi s izazovima i tražiti zaštitu od Boga u tim trenucima.

U konačnici, molitve egzorcizma služe kao vodič i potpora vjernicima u njihovoj duhovnoj borbi. One ih podsjećaju na vjerovanje u Božju moć i prisutnost te ih potiču da ostanu vjerni svojoj vjeri i čvrsti u suočavanju s duhovnim izazovima.

“Obucite svu Božju opremu da biste mogli stajati protiv lukavstava đavla. Jer naša borba nije protiv krvi i mesa, nego protiv poglavarstava, protiv vlasti, protiv svjetskih upravitelja ove tame, protiv duhovnih zala na nebesima.”

Efežanima 6:11-12

Najčešće postavljana pitanja o molitvi egzorcizma Alojzija Stepinca

Tko je blaženi Alojzije Stepinac?

Blaženi Alojzije Stepinac bio je hrvatski katolički nadbiskup i kardinal, poznat po svojoj hrabroj obrani vjere i ljudskih prava tijekom teških vremena u Hrvatskoj tijekom 20. stoljeća. On je blagoslovljeni (beatificirani) crkveni službenik, a kroz svoj život i djelo postao je simbolom borbe za vjeru i pravdu.

Što je molitva egzorcizma Alojzija Stepinca?

Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca je posebna molitva koju je blaženi Alojzije Stepinac svakodnevno molio. Temelji se na Egzorcizmu pape Leona XIII., ali je prilagođena Stepinčevim potrebama. Molitva se koristi kao sredstvo zaštite od negativnih duhovnih utjecaja i kao izraz vjere u Božju prisutnost i pomoć.

Kako je molitva egzorcizma Alojzija Stepinca povezana s duhovnom borbom?

Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca koristi se kao vodič kroz duhovnu borbu. Blaženi Alojzije Stepinac vjerovao je da se negativni događaji u svijetu ne događaju bez specijalne asistencije đavla, pa je svakodnevno molio ovu molitvu kako bi se zaštitio i tražio Božju pomoć u suočavanju s duhovnim izazovima.

Kako se moli molitva egzorcizma Alojzija Stepinca?

Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca ima svoj poseban tekst koji je prilagođen Stepinčevim potrebama. Molitva se izgovara svakodnevno i koristi se kao sredstvo zaštite i duhovne snage. Tekst molitve može se naći u izvorima koji se bave Stepinčevim životom i vjerovanjima.

Imaju li ove molitve stvaran utjecaj?

Utjecaj molitava može varirati od osobe do osobe, ali mnogi vjernici osjećaju duhovnu utjehu i podršku kroz njih. Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca pruža vjernicima osjećaj zaštite i povezanosti s Bogom te ih potiče na vjeru i borbu protiv zla u svijetu.

Mogu li i drugi ljudi moliti ovu molitvu?

Da, molitva egzorcizma Alojzija Stepinca može se moliti i od strane drugih ljudi koji traže duhovnu zaštitu i snagu. Mnogi vjernici koriste ovu molitvu kao izraz svoje vjere i potrebe za Božjom pomoći.

Što je molitva zaštite od Zloga?

Molitva zaštite od Zloga koristi se kao sredstvo obrane od negativnih duhovnih sila i zla koje može pokušati ući u naš život. U ovoj molitvi vjernici izražavaju svoju vjeru u Božju moć da ih zaštiti od zla i traže Božju prisutnost u svakodnevnom životu.

Kako se odlučiti koju molitvu koristiti?

Odabir između molitve svetom Mihaelu arhanđelu i molitve zaštite od Zloga može ovisiti o osobnim preferencijama i potrebama. Mnogi vjernici koriste obje molitve prema svojim duhovnim potrebama i uvjetima.

Napomena: Vjerske prakse i vjerovanja mogu varirati među različitim kršćanskim denominacijama i pojedincima. Važno je da svatko odabere molitve i duhovne prakse koje odražavaju njihovo osobno vjerovanje i duhovne potrebe.

Kviz: Sakrament ispovijedi

Kviz: Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca

Koja biblijska priča najbolje ilustrira ulogu svetog Mihaela arkanđela, kao što je opisano u molitvi za zaštitu?






Podijeli Kviz s drugima:

Prilagođene Social Sharing Ikone

Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca: Vaš vodič kroz duhovnu borbu - Zaključak

Molitva egzorcizma Alojzija Stepinca, zajedno s molitvom svetom Mihaelu arkanđelu i molitvom zaštite od Zloga, predstavlja važan aspekt duhovne prakse i vjerničkog života mnogih katoličkih vjernika. Ove molitve igraju ključnu ulogu u zaštiti vjernika od negativnih duhovnih sila i duhova zla te ih osnažuju da se suoče s duhovnim izazovima.

Blaženi Alojzije Stepinac, kao izvanredan primjer vjere i hrabrosti, svakodnevno je molio ovu molitvu kao svoj vodič kroz duhovnu borbu. Vjerovao je da se mnoge negativne pojave u svijetu ne događaju bez utjecaja đavla te je koristio ovu molitvu kao svoj štit i izraz svoje vjere u Božju prisutnost.

Molitva svetom Mihaelu arhanđelu, s njegovom ulogom zaštitnika i borca protiv zla, pruža vjernicima osjećaj sigurnosti i zaštite u trenucima kada se osjećaju izloženi duhovnim napadima. Molitva zaštite od Zloga također služi kao sredstvo obrane od negativnih duhovnih sila i zla koje može pokušati ući u njihov život.

Značaj ovih molitava leži u njihovoj moći da vjernike povežu s Božjom prisutnošću, da ih ohrabre i da ih podsjećaju na pobjedu dobra nad zlom. Također, zajedničko moljenje ovih molitava jača osjećaj zajedništva među vjernicima i potiče ih da ostanu vjerni svojoj vjeri čak i u teškim trenucima.

U konačnici, molitva egzorcizma Alojzija Stepinca i srodne molitve predstavljaju duboki duhovni resurs koji vjernici koriste kako bi očuvali svoju vjeru, zaštitili se od zla i pronašli duhovnu snagu u suočavanju s izazovima života. Njihov značaj proteže se izvan riječi i duboko utječe na duhovni život mnogih vjernika diljem svijeta.

Molitva egzorcizma predstavlja izraz dubokog vjerskog uvjerenja i povjerenja u zaštitu od negativnih sila. U mnogim religijskim tradicijama i duhovnim praksama, molitva ima posebno mjesto kao sredstvo povezanosti s višim silama i obrane od zla.

Unatoč nedostatku jasnih znanstvenih dokaza, vjernici se oslanjaju na molitvu kao izvor duhovne snage i nadu u božju zaštitu. Ona predstavlja simbol njihove vjere i predanosti, pružajući im utjehu u teškim vremenima.

Iako se stavovi prema ovoj praksi razlikuju u društvu, nije se mogla zanemariti njezina duboka povezanost s vjerovanjem i duhovnim naslijeđem. Za mnoge vjernike, molitva protiv egzorcizmu ostaje trajna i neprocjenjiva komponenta njihove duhovne prakse.

Podijeli s drugima