Podijeli molitvu s drugima:
Molitva Gospi od čudotvorne medaljice
Molitva Gospi od čudotvorne medaljice bazirana je na čudotvornoj medaljici svete Katarine Labouré, poznata i kao “Čudotvorna medalja” ili “Medaljica bezgrešnog začeća”, predstavlja jedno od najvažnijih duhovnih čudesa u katoličkom svijetu. Osim molitve koju vidite iznad postoji i Vječna devetnica Gospe od Čudotvorne medaljice.
Ova izuzetna medaljica proizlazi iz mističnog iskustva francuske redovnice svete Katarine Labouré, koja je 1830. godine, prema vlastitom svjedočenju, imala susret s Djevicom Marijom. U ovom članku donosimo vam priču o nastanku čudotvorne medaljice, sv. Katarini i njezinom susretu s Djevicom Marijom.
Sv. Katarina Labouré
Sveta Katarina rođena je 1806. godine u selu smještenom u biskupiji Dijon u Francuskoj. Njeni roditelji bili su iznimno vjerni i ugledni ljudi. Katarina je već u svojoj ranoj djetinjstvu pokazivala izraženu pobožnost. U devetoj godini izgubila je majku, nakon čega se posvetila Djevici Mariji s riječima: “Sada ćeš ti biti moja majka.”
Nakon dvije godine provedenih kod tetke, Katarina se vratila svom ocu i hrabro preuzela kućanske obaveze. Istovremeno je revno obavljala duhovne vježbe, bilo kod kuće, bilo u crkvi. Veoma rano je primila svoju prvu svetu pričest i ostala vjerna ljubavi prema presvetoj Euharistiji tijekom cijelog svog života.
Katarina je odlučila pridružiti se družbi Kćeri kršćanske ljubavi, ali njen otac se isprva tome protivio. No, Katarina je odgodila svoj plan i oslonila se na Božju pomoć. Kasnije se otac predomislio, što je omogućilo Katarini da se pridruži Družbi.
Kao novakinji, Katarini se ukazala blažena Djevica, prvo noći od 18. na 19. srpnja 1830. godine. U tom ukazanju, Djevica joj je najavila posebnu zadaću. Potom se Djevica ukazala Katarini ponovno 27. studenog iste godine, predstavivši joj posebnu medaljicu i naloživši joj da se brine o njenom izradi. Iako su se pojavile brojne poteškoće, Katarina je nakon dvije godine uspjela izraditi medaljicu. Kad je medaljica postala dostupna vjernicima, Djevica je činila mnoga čudesa preko nje, te ju je pobožni narod nazvao “Čudotvorna medaljica.”
Nakon završenog novicijata, Katarina je radila u staračkom domu u Engheimu, blizu Pariza, i tu je ostala do kraja svog života. Posvetila se njezi starijih s posebnom ljubavlju, požrtvovnošću i strpljivošću. Njezina duboka ljubav prema blaženoj Djevici bila je neizmjerno snažna tijekom cijelog njenog života, a zahvalnost prema Djevici nikada nije prestala.
Važno je napomenuti da Katarina nije otkrila svoj susret s blaženom Djevicom i Čudotvornom medaljicom nikome sve do svoje smrti, koja se dogodila 31. prosinca 1876. godine. Blaženom je proglašena 28. svibnja 1933. godine, a svetom 27. srpnja 1947. godine.
Čudotvorna medaljica
Sve što je doživjela, sestra Katarina je podijelila tijekom svojih ispovijedi s gospodinom Aladelom, njezinim ispovjednikom. Posebno je isticala riječi: “Neka se izradi medaljica prema ovom uzorku.” Ispovjednik gospodin Aladel isprva je sumnjao u iskrenost njezine pobožne mašte i nazivao to obmanom. Međutim, Katarina je uporno inzistirala i nije odustajala. Čak ju je ismijavao i ponižavao.
No, kasnije je gospodin Aladel preispitao svoj stav. Katarina je pružila mnogo dokaza o svojoj iskrenosti, i toliko je uvjerila svojeg ispovjednika da se više nije usudio suprotstavljati njezinim molbama, bojeći se da bi se mogao usprotiviti samoj Majci Božjoj. Stoga je cijelu situaciju povjerio pariškom nadbiskupu, koji mu je odgovorio da nema ništa protiv izrade medaljice te da će Crkva i vjernici podržati tu ideju. Nadbiskup je čak želio prvi primjerak te medaljice.
Međutim, prošlo je gotovo dvije godine prije nego što se ostvarila Katarinina želja koju joj je prenijela presveta Djevica. Gospodin Aladel je naručio izradu dvadeset tisuća medaljica kod industrijalca Vachettea. Tijekom tog razdoblja, neprestano je ispitivao sestru Katarinu o detaljima izgleda medaljice, a ona nije oklijevala odgovarati na sva njegova pitanja.
Kada je medaljica počela širiti, odmah su se počela događati čudesa. Prvi je primjerak koristio pariški nadbiskup kako bi isprobao njezinu moć u posebnom slučaju. Bilo je to u vezi s biskupom de Pradtom, njegovim bivšim prijateljem, koji je bio na samrti, kako tjelesno, tako i duhovno. Nadbiskup je pokušao pomiriti ga s Bogom i Crkvom, jer bi njegova tvrdokornost mogla naštetiti ugledu vjernika i biti oružje protiv Crkve. No, bolesnik je odbio njegove riječi i izbacio ga iz svoje kuće.
Nakon toga, nadbiskup je, tugujući zbog prijateljeve sudbine, pritisnuo medaljicu na svoje srce i molio Blaženu Djevicu za pomoć. Ubrzo nakon toga, bolesnik je promijenio svoj stav, zatražio oprost i pomirio se s Bogom i Crkvom, umirući sa znakovima iskrenog pokajanja.
Medaljica je također izazvala mnoga tjelesna i duhovna ozdravljenja, te je privukla različite obračenike, uključujući tvrdokorne grješnike, protestante, Židove, odmetnike, bezvjernike, masonskih članove i zločince. Jedno od najznačajnijih obraćenja zabilježeno je kod Židova Alfonza Ratisbonnea.
Kroz ovo ukazanje, presveta Djevica povjerila je Katarini važnu zadaću, što je odgovaralo riječima iz prvog ukazanja: “Bog ti povjerava veliku zadaću.“
Izgled Čudotvorne medaljice
Ovdje vidite prikaz medaljice koja je izrađena prema riječima sv. Katarine, a koja je upute dobila od Majke Božje pri njihovom susretu u samostanu.
Da pojasnimo, Sv. Katarina imala je viđenje Gospe u nekoliko prikaza, slika, koje su joj zapravo prikazivali ono što bi se trebalo nalaziti na medaljici te kako bi to trebalo izgledati. Dodatne upute čula je u svom srcu promatrajući prizore pred sobom. Ovako je opisala kako bi medaljica trebala izgledati:
Na prednjoj strani:
Djevica Marija stoji nad kuglom zemaljskom i nogama gazi zmiju – koja simbolizira Sotonu. Pritom, iz njenih raširenih ruku izlaze, izbijaju zrake koje predstavljaju milosti koje ona šalje svima, posebice onima koji joj se s povjerenjem utječu.
Uz sam rub medaljice stoji tekst:
„O Marijo, bez grijeha začeta, moli za nas koji se tebi utječemo.“
Na pozadini medaljice:
Zatim se ukazanje opet promijenilo. Sv. Katarina vidjela je Veliki „M“ nad kojim prevladava Gospodinov križ, a simbolizira sudjelovanje Majke Božje u Isusovoj muci. Oko slova “M” nalazi se niz od dvanaest zvijezda koji predstavljaju krunu Bezgrješne Djevice Marije.
Ispod slova “M” nalaze se dva srca: jedno koje je obavijeno trnjem, a drugo probodeno mačem. Prvo srce predstavlja Presveto srce Isusovo, a srce s desne strane predstavlja Marijino srce probodeno tugom i boli (mač).
Zanimljivo je za spomenuti kako je sv. Katarina prilikom viđenja shvatila da joj Gospa ovdje pokazuje zadnju stranu medaljice i pritom se upitala treba li i na zadnjoj strani biti kružni natpis kao i na prednjoj. Na to je osjetila odgovor: “Slovo M i dva srca govore dovoljno”.
Utjecaj čudotvorne medaljice
Iako je izvorno, nakon nastanka 1832. godine, medaljica bila poznata kao Medaljica Bezgrješnog začeća, vrlo brzo postaje poznata kao jednostavno Čudotvorna medaljica jer se povezivala s mnogo čuda, ozdravljenja i blagoslova. I danas je mnogi kršćani nose s pouzdanjem i vjerom kako ovim putem primaju obilne blagoslove. No, spomenimo prvo veliku promjenu u Katoličkoj crkvi, za koju je zaslužna upravo ova medaljica.
Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije
Blagdan Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije, slavi se 8. prosinca. Odnosi se na nauk Crkve koji kaže kako Marija nije nosila Istočni grijeh. Bog ju je on tog grijeha sačuvao već u krilu njezine majke Ane jer ju je u biti unaprijed odabrao da bude Kristova majka.
Blagdan je utemeljio papa Siksto IV. 1476. g., no dogmu je svečano proglasio papa Pio IX. tek, 8. prosinca 1854. g., 32 godine nakon pojave čudotvorne medaljice. Vjeruje se da je papa prepoznao zrelost vremena za proglašenje dogme. To je vrijeme pripravljeno velikom popularnošću i rasprostranjenošću Čudotvorne medaljice, kao i čudesima koja su se događala zahvaljujući medaljici.
Obraćenje Židova Alphonsea Ratisbonnea
Alphonse Ratisbonne bio je francuski židovski bankar i plemić koji je postao katolički svećenik i osnivač Družbe sestara Marije Reparatrice. Rođen je 1. svibnja 1814. godine u Strasbourgu, Francuska, u židovskoj obitelji bogate financijske pozadine.
Jedan od ključnih trenutaka u njegovom životu dogodio se 20. siječnja 1842. godine u Rimu. Tijekom posjeta bazilici Sant’Andrea delle Fratte, doživio je iznenadno, trenutno obraćenje primivši medaljicu, obraćenje koje je uzdrmalo tadašnji svijet. Ovo iskustvo dogodilo se kada je Ratisbonne, inače skeptičan prema kršćanstvu, ušao u crkvu zajedno sa svojim bratom Teodorom.
U viziji koju je doživio, Ratisbonne je vidio Djevicu Mariju u bijeloj haljini, a na prsima je nosila zlatni križ. To iskustvo duboko ga je dirnulo i potaknulo na obraćenje kršćanstvu. Nakon tog događaja, Alphonse Ratisbonne se krstio i kasnije postao katoličkim svećenikom.
Njegovo obraćenje bilo je značajno u kršćanskom svijetu tog vremena i potaknula je pobožnost prema Djevici Mariji i širenje Čudotvorne medaljice. Alphonse Ratisbonne kasnije je postao svećenik, a zajedno sa svojim bratom Teodorom, koji je također prihvatio katoličku vjeru, osnovao je dvije kongregacije za približavanje Židova i kršćana.
O njegovom obraćenju čula je i sama sv. Katarina koja je puno molila za njega. Nakon njegova obraćenja pobožnost prema medaljici brzo se proširila svijetom.
Alphonse Ratisbonne umro je 6. svibnja 1884. godine u Parizu, a njegovo obraćenje ostaje inspiracija za mnoge koji traže vjeru i put prema Bogu.
“I blagoslovio ih je Bog govoreći: ‘Budite plodni i množite se, napunite zemlju i pokorite je.'”
Najčešće postavljana pitanja o molitvi Gospe od čudotvorne medaljice
Postoji li spomendan Čudotvorne medaljice?
Postoji. Poznat je kao blagdan Gospe čudotvorne medaljice, a slavi se 27. studenog na dan ukazanja koje je imala sv. Katarina Labouré. Ovaj blagdan uveo je papa Leon XIII. 23. srpnja 1894. godine.
Kada je nastala Čudotvorna medaljica?
Čudotvorna medaljica nastala je 1830.g, nakon što je redovnica Katarine Labouré imala susret s Djevicom Marijom i prema čijim je uputama sv. Katarina dala izraditi ovu medaljicu.
Koja je važnost Čudotvorne medaljice?
Prema riječima sv. Katarine, Gospa je obećala: “Svi koju je blagoslovljenu budu nosili o vratu primit će mnoge i velike milosti. Neizmjerne milosti primit će i oni koji budu s pouzdanjem nosili medaljicu.” Događala su se brojna tjelesna i duhovna ozdravljenja koja se pripisuju upravo ovoj medaljici.
Kviz: Molitva Gospi od čudotvorne medaljice
Koji događaj u životu svete Katarine Labouré bio je ključan za nastanak Čudotvorne medaljice i kako je taj događaj utjecao na katoličku vjeru i pobožnost prema Djevici Mariji?
Podijeli Kviz s drugima:
Molitva Gospi od čudotvorne medaljice - Zaključak
Članak o Čudotvornoj medaljici posvećuje se priči svete Katarine Labouré, redovnice koja je imala mistično iskustvo s Djevicom Marijom i koja je izradila medaljicu prema njezinim uputama. Medaljica, poznata i kao Medaljica Bezgrješnog začeća, postala je izvor mnogih čuda, ozdravljenja i obraćenja od trenutka kad ju je Katarina izradila.
Put svete Katarine, koji svjedoči o iskrenoj poslušnosti Božjim uputama, unatoč prvotnim sumnjama njezina ispovjednika, predstavlja uzor poniznosti. Ova priča je od posebnog značaja u kontekstu blagdana Bezgrešnog Začeća, koji je kasnije proglašen dogmom, pokazujući dubok utjecaj Čudotvorne medaljice na katoličku vjeru.
Čudotvorna Medaljica simbol je vjere i milosti, privlačeći vjernike svojom jednostavnošću i moćnim duhovnim značenjem i porukom. Priča o svetoj Katarini i Čudotvornoj medaljici podsjeća nas na snagu vjere, pouzdanja, poslušnosti volji Božjoj te na čuda, milosti i blagoslove koja mogu proizaći iz potpuna predanja, iz posvećenosti vjeri.
Ova medaljica je pridonijela širenju vjere i obraćenjima mnogih ljudi, uključujući i važnu promjenu u Katoličkoj crkvi - proglašenje dogme o Bezgrešnom Začeću Blažene Djevice Marije. Čudotvorna medaljica ostaje važan simbol vjere i nadahnuća za mnoge vjernike širom svijeta.