Search
Close this search box.

Sveti Mihael

Sveti Mihael Arkanđeo
Sveti Mihael Arkanđeo
Sveti Mihael Arhanđeo
Kanoniziran:
Prije kongregacije
Spomendan:
29. rujna
Ikonografija:
Oklop i plameni mač, koplje, vaga
Zaštitnik:
Vojske, policije, radiologa
Štovanje:
Kršćanstvo, Islam, Judaizam

Sveti Mihael, nama poznat i kao sveti Mihovil, jedan je od najvažnijih arkanđela u kršćanskoj tradiciji. Ime “Mihael” dolazi od hebrejskog izraza “Mi-ka-El,” što znači “Tko je poput Boga” (“Mi-ka” se prevodi “Tko je poput”, te misteriozna riječ “El” što se tradicionalno prevodi u “Bog”). Riječi “El” i češće korištena riječ “Elohim” (množina od hebrejske riječi “Eloah”), učestalo su korištene u hebrejskoj Bibliji (Stari Zavjet) kako bi se oslovilo samoga Boga. Činjenica da u Bibliji imenovani veliki anđeli (Mihael i Gabrijel), te ostali anđeli (Rafael, Uriel), imaju “El” na kraju imena ukazuje na njihovu ulogu u Raju i nebeskoj vojsci. Mihael, svjetovno je poznat kao zaštitnik vojnika, ali također ima širok raspon nadležnosti u kršćanskom vjerovanju.

mihael hebrejski mikael

Sveti Mihael – Anđeo Božiji 

Bog je stvorio anđele i arhanđele koji su duhovna bića bez mesa i krvi. Oni su Božji glasnici. Riječ “arhanđeo” potječe od grčke riječi “archangelos”, gdje “arch-” znači “glavni” ili “vodeći”, a “-angelos” znači “anđeo” ili “poslanik”. Dakle, “arhanđeo” se odnosi na glavnog ili vodećeg anđela. Anđele se od najstarijih vremena slika s krilima, koja označuju pripravnost kojom ispunjavaju svaku službu koju im Bog povjeri.

Prema Svetom pismu i nauku crkvenih otaca, razlikujemo devet korova anđeoskih. A svaka tri kora anđela imaju posebnu vrstu ili hijerarhiju: 1. hijerarhija: Serafi, Kerubi i Prijestolja, 2. hijerarhija: Gospodstva, Vlasti i Sile, 3. hijerarhija: Knezovi, Arkanđeli i Anđeli.

Iz Svetoga pisma možemo zaključiti da su Kerubi i Serafi najveći anđeli i da oni okružuju Božansko prijestolje. 

Važno je napomenuti da se pojam “Anđeo Božji” može odnositi na bilo kojeg anđela koji djeluje kao Božji glasnik ili izvršitelj Njegove volje. U tom smislu, anđeli poput arhanđela Gabrijela, koji je obavijestio Djevicu Mariju o njezinom trudnoći, također se nazivaju “Anđeo Božji.” Arhanđeo Mihael, međutim, ističe se kao jedan od najvažnijih i najpoznatijih anđela s ovim naslovom u kršćanskoj tradiciji.

Arkanđeo Mihael

Najpoznatiji Arkanđeo u kršćanskoj tradiciji je arkanđeo Mihael. Evo nekoliko ključnih informacija o arhanđelu Mihaelu i ulozi Anđela Božjeg:

Vođa nebeske vojske

Arkanđeo Mihael je često opisan kao vođa nebeske vojske i zaštitnik kršćana u borbi protiv zla. Njegovo ime Mihael znači “Tko je kao Bog”, ili preciznije “Tko je poput Boga”, i često se interpretira kao izraz odanosti Bogu.

Borba protiv zla

Arkanđeo Mihael je poznat po svojoj ulozi u borbi protiv Luciferovog bunta i pobune protiv Boga. Prema kršćanskoj tradiciji, Mihael je vodio nebesku vojsku u ratu protiv Luciferovih pobunjenih anđela i pobijedio ih.

Zaštitnik

Arkanđeo Mihael smatra se zaštitnikom Crkve i svih vjernika u njihovoj borbi protiv zla. On se često povezuje s pojmovima hrabrosti, pravde i zaštite.

Uloga u eshatologiji

U kršćanskoj eshatologiji, arkanđeo Mihael igra važnu ulogu kao sudac duša na Sudnjem danu ili Danu suda. Vjeruje se da će on predvoditi anđeoske sile u posljednjem suđenju, kada će svatko biti suđen za svoja djela.

Zapisi u svetom pismu

Sv. Mihovil, arkanđeo je “vojskovođa vojske nebeske”, vođa i pobjednik u borbi protiv pobunjenih anđela. Branitelj apokaliptične Žene i pobjednik sedmoglavog apokaliptičkog Zmaja (Otk 12, 1-9); prema liturgijskim tekstovima voditelj blaženih duša u raj, po starim ikonografskim predodžbama vagatelj duša na posljednjem sudu.

Također, Mihael je opisan kao princ zaštitnik Izraela.

Apokaliptična žena koja se spominje u ovom kontekstu odnosi se na prikaz iz Knjige Otkrivenja (Otkrivenje Ivanovo), posljednje knjige Novog zavjeta u Bibliji. U tom prikazu, opisana je žena odjevena u sunce, s mjesecom pod nogama i krunom od dvanaest zvijezda na glavi. Ovaj prikaz često se povezuje s različitim simbolima, uključujući svetog Mihovila kao anđela, i ima apokaliptičko značenje.

Ime Mihael, spominje se u Svetom pismu pet puta.

1. Spomen

“Knez kraljevstva perzijskoga protivio mi se dvadeset i jedan dan, ali Mihael, jedan od prvih Knezova, dođe mi u pomoć” (Dn 10,13). 

Iz toga teksta slijedi da je Mihael jedan od vrhovnih poglavica, a koji pritječe u pomoć proroku Danielu.

2. Spomen

U istoj glavi čitamo: “Nema nikoga tko bi se sa mnom protiv njih borio (kneza Perzije i kneza Grčke) osim Mihaela, Kneza vašega, moje potpore i moga okrilja” (Dn 10,21).

3. Spomen

“U ono će vrijeme ustati Mihael, veliki knez koji štiti sinove tvog naroda” (Dn 12,1). 

Iz tog teksta proizlazi da Mihael kao vrhovna glava nebeske vojske brani pobožne Židove, koje progoni kralj Antioh IV. Epifan (175–164).

4. Spomen

Najznačajniji je pak svetopisamski tekst o sv. Mihaelu iz Otkrivenja. 

“Uto se zametnu rat u nebu koji je Mihael sa svojim anđelima morao voditi protiv Zmaja. Zmaj i njegovi anđeli prihvatiše borbu, ali je ne mogoše izdržati. I mjesta za njih više nije bilo u nebu. Bijaše izbačen veliki Zmaj, stara Zmija, koja se zove đavao – sotona, zavodnik cijeloga svijeta – bijaše zbačen na zemlju i bijahu zbačeni s njime njegovi anđeli” (Dn 12,7–9).

5. Spomen

Peto mjesto, na kojem se izričito spominje Mihael, jest poslanica sv. Jude Tadeja.

Ondje čitamo: “Naprotiv, Mihael arkanđeo, kad se u borbi za Mojsijevo tijelo prepirao s đavlom, nije se usudio izreći protiv njega uvredljivu osudu, nego je rekao: ’Neka bi ti Gospodin zapovjedio da ušutiš!’” (9. redak).

Ikonografija

Svetog Mihovila najčešće gledamo na slikama s kopljem kako Sotonu baca u pakao. Sotona je svladan, ali ne potpuno. Zato će na kraju svijeta biti borba između svetog Mihovila i paklenog zmaja. Njegova uloga u borbi protiv zla i zaštiti vjernika često ga čini popularnim likom među kršćanima. Njegova prisutnost u religijskim tekstovima, umjetnosti i ikonografiji jasno pokazuje važnost koju mu pridaju vjernici.

Lik ili kapela sv. Mihovila u mnogim gradovima postavljeni su pred gradskim vratima ili nad njima, radi odbrane od zlih sila. Isto tako radi zaštite lik sv. Mihovila često je postavljen i na vrh zvonika. Mnoge crkve na grobljima posvećene su sv. Mihovilu a to je u svezi s njegovom funkcijom vagatelja duša na posljednjem sudu i s funkcijom voditelja duša u raj.

Sveti Mihovil predstavlja simbol hrabrosti, zaštite i borbe protiv zla, te ostaje važna figura u hrvatskoj i općenito kršćanskoj kulturi.

Imajući u vidu te svetopisamske tekstove, ikonografija prikazuje sv. Mihaela kao ratnika u oklopu i sa mačem u ruci. Crkva pak od najstarijih vremena gaji prema svetom Mihaelu naročito štovanje i duboku pobožnost. Ona ga u borbi što se vodi protiv sila zla, a i vodit će se do konca vremena, promatra kao svoga moćnog zaštitnika, koji joj je svojom zaštitom trajno prisutan.

Štovanje sv. Mihovila

Sv. Mihovila podjednako štuju i židovi i kršćani i muslimani. U židovstvu, Mihovil se često spominje kao anđeo u biblijskim tekstovima, posebno u Knjizi Danijela. Iako se ne štuje kao svetac, njegova prisutnost u Svetom pismu priznaje se u židovskoj tradiciji. U islamu, anđeli su važni duhovni entiteti, a arkanđeo Mihael (Mihovil) poznat je kao Melek Mikail. On je anđeo milosrđa i često se povezuje s vjerskim porukama i milosrđem.

Štovanje sv. Mihovila počinje na Istoku u IV. stoljeću, a na zapadu potkraj V. stoljeća, i to sa spiljom ukazanja i hodočasničkim svetištem na Monte Garganu. Kult mu raste u Rimu nakon viđenja pape Grgura Velikog, koji je za vrijeme epidemije kuge ugledao arhanđela Mihovila nad Hadrijanovim mauzolejom (od tada prozvanim “Castel Sant Angelo”, tj. Anđeoska tvrđava).

Na Zapadu se sv. Mihovil od IX. stoljeća pojavljuje kao krilati anđeo, odjeven u tuniku, s plamenim mačem ili s kopljem u ruci. Od visokog srednjeg vijeka prikazuje se u suvremenoj vojničkoj opremi: u oklopu, kacigi, sa štitom i kopljem.

Bogoslužje blagdana  veoma zorno ističe trostruku djelatnost sv. Mihaela u službi Crkve. On je borac, molitelj i pratilac. Kao borac neka nam pomaže u borbi koju svatko od nas mora stalno protiv zla u sebi i oko sebe voditi! Kao molitelj nek nas zagovara i naše molitve poput miomirisnog kada prinosi Gospodinu, a kao pratilac neka nas prati na našim životnim putovima!

U hrvatskoj tradiciji, sveti Mihovil također je posebno poštovan. Mnoge crkve i kapelice posvećene su njemu, a njegovo ime često se koristi kao osobno ime. Blagdan svetog Mihovila, 29. rujna, slavi se diljem Hrvatske, a mnogi vjernici pridržavaju se običaja posvećenih ovom svetitelju.

“Približimo se dakle s pouzdanjem prijestolju milosti, da primimo milosrđe i nađemo milost za pomoć u pravom trenutku.”

Hebrejima 4:16

Najčešće postavljana pitanja o Svetom Mihaelu

Tko je sveti Mihovil?

Sveti Mihael (hrv., Sveti Mihovil) je arkanđeo koji se često povezuje s borbenim aspektom duhovnog svijeta. Prema kršćanskom vjerovanju, on je vođa nebeske vojske i borac protiv zla, poznat i kao “Tko je poput Boga?”.

Koja je uloga svetog Mihovila u kršćanskoj teologiji?

Sveti Mihovil igra ključnu ulogu u borbi protiv zla i zaštiti vjernika. Smatra se zaštitnikom Crkve, vojnika i mnogih drugih skupina, te duhovnim vođom koji pomaže vjernicima u borbi protiv iskušenja i grijeha.

Kako se sveti Mihovil pojavljuje u Bibliji?

Svjetlo o Mihovilu nalazi se u knjigama Daniel i Otkrivenje. U Danijelu 10:13, Mihovil pomaže proroku Danijelu u njegovoj molitvi, a u Otkrivenju 12:7-9, on je opisan kao vođa anđela koji se bori protiv Zmaja ili Sotone.

Što su čuda povezana sa svetim Mihovilom?

Iako Biblija ne opisuje mnogo čuda koja su direktno povezana s Mihovilom, vjernici vjeruju u njegovu moć u borbi protiv zla i zaštitu od duhovnih napasnika.

Kako se sveti Mihovil štuje u različitim kršćanskim tradicijama?

Sveti Mihovil štuje se u katoličkoj i pravoslavnoj crkvi, ali i u drugim kršćanskim denominacijama. Svaka tradicija ima svoje običaje i molitve posvećene svetom Mihovilu.

Kakvu poruku nosi sveti Mihovil u suvremenom svijetu?

U suvremenom kontekstu, sveti Mihovil simbolizira hrabrost, borbu protiv zla i zaštitu. Njegova poruka o nadmoći dobra nad zlom i potrebi vjere u borbi protiv izazova i iskušenja i dalje je relevantna.

Odgovori na ova pitanja pomažu vjernicima dublje razumjeti teološki značaj svetog Mihovila i njegovu ulogu u kršćanskoj vjeri.

Kviz: Sakrament ispovijedi

Kviz: Sveti Mihael

Koja je specifična uloga arkanđela Mihaela u kršćanskoj tradiciji?






Podijeli Kviz s drugima:

Prilagođene Social Sharing Ikone

Sveti Mihael - Zaključak

Sveti Mihovil, arkanđeo i zaštitnik, ostavlja dubok trag u kršćanskoj tradiciji i vjerovanju, a njegova uloga u borbi protiv zla i zaštiti vjernika ima velik teološki i duhovni značaj. Unatoč tome što o njemu nema mnogo konkretnih podataka u Svetom pismu, sveti Mihovil postao je simbol hrabrosti, vjere i borbe protiv duhovnih neprijatelja. Njegova prisutnost u kršćanskim obredima, ikonografiji i molitvama svakodnevno podsjeća vjernike na važnost borbe za dobro, vjere u Božju zaštitu i nadu u pobjedu nad zlom.

Sveti Mihovil također nas potiče na razmišljanje o našoj osobnoj borbi protiv grijeha, iskušenja i svakodnevnih izazova. Njegova poruka o hrabrosti, odlučnosti i vjeri nosi se u srcima mnogih vjernika, pružajući im nadu i inspiraciju.

U svijetu gdje se suočavamo s mnogim izazovima i iskušenjima, sveti Mihovil nas podsjeća da nismo sami. S njegovom zaštitom i vođstvom, možemo se nadati pobjedi nad zlom i svjetlu koje će rasvijetliti naš put. Stoga, sveti Mihovil ostaje važna figura u kršćanskoj vjeri i podsjeća nas na moć vjere, nade i ljubavi u borbi za duhovni rast i zaštitu od zla.

Podijeli s drugima